10 lat pomnika św. Jana Pawła II na rawickich plantach

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2015_11_jpIIpom20151jpg.jpgZ okazji przypadającej 23 października br. dziesiątej rocznicy odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II, w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP prezentowana jest okolicznościowa wystawa fotograficzna dokumentująca prace komitetu społecznego oraz budowę monumentu w 2005 roku. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Zdjęcia pochodzą z archiwum Tadeusza Pawłowskiego.

Projekt pomnika św. Jana Pawła II wykonał w 2005 roku prof. Janusz Kucharski, kierownik Katedry Technik Rzeźbiarskich na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Monument został odlany z brązu w pracowni artystycznej DBA Emila Kosickiego w Komornikach.
Pomnik został ustawiony na skwerze w obrębie północnego odcinka plant, w pobliżu kościoła farnego oraz gmachu I Liceum Ogólnokształcącego. Ciekawostką jest fakt, że w tym samym miejscu w 1874 roku usytuowano pomnik dedykowany ofiarom wojny francusko-pruskiej 1870/1871, tzw. Kriegerdenkmal, wybudowany z inicjatywy niemieckich mieszkańców miasta, m.in. weteranów wojennych. Odbywały się przy nim uroczystości rocznicowe i demonstracje patriotyczne z udziałem niemieckiej społeczności Rawicza. Klasycystyczny cokół z kamienną rzeźbą pruskiego orła został usunięty wraz z innymi symbolami państwa zaborczego, na początku 1920 roku, po włączeniu powiatu rawickiego w granice niepodległej Polski. Kilka lat później w tym samym miejscu, na pozostawionym cokole pruskiego obelisku, stanął nowy pomnik św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży. Uroczystość jego poświęcenia odbyła się 3 października 1925 roku, w dniu inauguracji działalności Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu. Krótko po zakończeniu II wojny światowej figurę świętego przeniesiono na plac przy kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2015_11_jpIIpom20152jpg.jpg