Atrakcyjna Noc

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2016_05_NM_2016_97.jpgRawicka Noc Muzeów, przyciągnęła do ratusza - jak co roku - bardzo wielu rawiczan, ale także gości z różnych stron Polski. 14 maja 2016 roku od godziny dwudziestej do północy czekały na nich liczne atrakcje.

W Sali Portretowej odbyło się ogłoszenie wyników II Amatorskiego Przeglądu Plastycznego i wręczenie nagród. Jury w składzie: prof nadzw. Janusz Merkel (Katedra Rysunku, Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu), dr Krzysztof Wałaszek (Katedra Rysunku, Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu), dr Michał Sikorski (Katedra Malarstwa, Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu) po obejrzeniu 74 prac 32 autorów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

■ Grand Prix: Henryk Żarski za zestaw prac,

■ I miejsce (ex aequo):

- Izabela Domaniecka „Morze I, II, III”

- Beata Dragewska „Fatamorgana na morzu”

■ II miejsce (ex aequo):

- Anna Podlawska „Ona”

- Marek Ścibor za zestaw prac

■ III miejsce (ex aequo):

- Dorota Bernady-Galantowicz „W deszczu”

- Piotr Kowalewicz, bez tytułu

■ wyróżnienia: Hanna Duda „Zatrzymanie”, Andrzej Golejewski „Kultury leśne”, Halina Murkowska „Liliowiec”, Helena Szczypko „Muzealny Kopciuszek”, Monika Szymałka „Kogut”.

Nagrody wręczyli: burmistrz Grzegorz Kubik, starosta Adam Sperzyński, dyrektor MZR Jacek Jarczewski i dyrektor DK Dariusz Taraszkiewicz. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała wystawę pokonkursową w salach muzealnej galerii.

Kolejnym punkt programu również miał miejsce w Sali Portretowej, w tym roku pozbawionej - z uwagi na remont - portretów właścicieli miasta (można było także w ratuszu obejrzeć zabytkowe cegły z ratuszowego muru). Najnowszą książkę wydaną przez MZR pt. „Golej divi-divi” promowała autorka dramatu - Małgorzata Skałbania, poetka i malarka z Lublina, oraz Andrzej Golejewski, aktor, bohater utworu, który w barwny sposób opowiadał o swojej karierze (w książce znajduje się biografia artystyczna S. Golejewskiego). Zwieńczeniem wieczoru autorskiego był wernisaż wystawy rysunków Małgorzaty Skałbani pt. „Dla Seraphine”.

W muzealnym holu Warsztaty Terapii Zajęciowej z Miejskiej Górki przygotowały stoisko oraz warsztaty wyrobu biżuterii technika witrażową. Były także stoiska „Rawickiego etnodizajnu” oraz wikliniarstwa.

Dużym powodzeniem cieszyły się występy multiinstrumentalistki i śpiewaczki związanej z muzyką tradycyjną - Malwiny Paszek, której towarzyszył, również na różnych instrumentach i wokalnie - Tomasz Grdeń. M. Paszek między innymi grała na mało znanym instrumencie, którego jest wirtuozem – lirze korbowej.

Jak co roku odbyło się również nocne zwiedzanie stałej ekspozycji muzealnej, które także cieszyło się dużym powodzeniem odwiedzających.

Ci, którzy przyszli do ratusza, mogli też spotkać niecodziennego, czy też raczej nieconocnego gościa – z ratuszowej wieży pozdrawiała sympatyków muzeum zjawa, która wedle niektórych widzów była łudząco podobna do Katarzyny Sapieżyny, fundatorki ratusza. Zjawa tym sposobem zapewne przypomniała, że w tym roku mija 260 lat od momentu zakończenia budowy i poświęcenia najważniejszej budowli Rawicza.

Zdjęcia z Rawickiej Nocy Muzeów 2016 można obejrzeć tutaj.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje

Najnowsze informacje Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje