Deptak sztuki

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2016_08_mosty_2016_24.jpg24 sierpnia 2016 roku w namiotach ustawionych przed ratuszem odbył się wernisaż 16. Rawickich Mostów Sztuki – corocznych spotkań ze współczesną sztuką plastyczną organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej.

Otwierając wystawę jej kurator – dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, tłumaczył jej nietypowy charakter. Eksponowanie dzieł sztuki na wystawach sklepowych to konieczność w związku z trwającym remontem ratusza, gdzie tradycyjnie odbywały się wystawy, ale też zamysł edukacyjny – możliwie najszersze rozpropagowanie najnowszych tendencji w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Tegoroczne Mosty, po kilku latach przerwy, znowu mają charakter międzynarodowy – wśród 22. artystów obecni są plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski, głównie z trzech ośrodków akademickich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wspomniał o tym na wernisażu również w swoim wystąpieniu wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Podczas wernisażu z recitalem wystąpił wokalista Igor Demuth, absolwent wrocławskiej ASP.

Kolejnym punktem w programie wieczoru z Rawickimi Mostami Sztuki była prezentacja pierwszego rawickiego znaczka turystycznego promującego Muzeum Ziemi Rawickiej. O historii, idei i kolekcjonerskiej pasji znaczków turystycznych opowiadał Hubert Adamek, reprezentujący firmę Znaczki Turystyczne Polska. Szczegółowe informacje dotyczące drewnianego krążka z logo muzeum, który można było kupić podczas wernisażu za 5 zł, dostępne są na stronie www.znaczki-turystyczne.pl.

Wieczór zakończyło muzyczno-kulinarne show „Smaki Gruzji”.

Wystawę 16. Rawickich Mostów Sztuki można oglądać na deptaku (ul. Wojska Polskiego) i części rynku do piątku.

Zdjęcia z wernisażu - tutaj.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje

Najnowsze informacje Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje