Alleluja!

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_04_wielkanoc2017_pocztowka.jpgWielkanoc to nie tylko najważniejsze, ale i najstarsze święto chrześcijańskie. Wiąże się z nim wiele obrzędów religijnych oraz ludowych, do dziś żywych w wielu regionach.

Jednym z najważniejszych obrzędów religijnych jest rezurekcja. Zygmunt Gloger w „Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej” (1900-1903) tak go opisuje: „Rezurekcja jest to obrzęd radosny, w krajach słowiańskich powszechny, którym obchodzi kościół Zmartwychwstanie Pańskie. Polega on na wyniesieniu N. Sakramentu z tzw. grobu i trzykrotnej uroczystej procesyi wokoło kościoła pośród pieśni wielkanocnych. Obchód ten powstał z misteriów średniowiecznych, a na jego rozszerzenie wpłynęli prawdopodobnie bożogrobcy (miechowici). Im dawniejszych ten obrzęd rezurekcyi sięga czasów, tym więcej widzimy w nim cech dramatyczności. Według rękopisu z XIII w., znajdującego się w bibliotece katedry płockiej, rezurekcja odprawianą była w sposób wiele różny od obecnego. Agenda Powodowskiego i rytuał piotrkowski inny już obejmują ceremoniał rezurekcyi. Po ukończonym responsorium lud śpiewa pieśń «Chrystus zmartwychwstan jest» i inne według zwyczajów miejscowych.”

Pieśń, o której wspomina Gloger, to średniowieczny utwór zaczynający się od słów „Krystus z martwych wstał je”, który powstał przed 1365 rokiem. Tekst w wersji śpiewanej dziś (poszczególne zwrotki dopisywano w różnym okresie do najstarszej) brzmi następująco:

Chrystus zmartwychwstan jest,

Nam na przykład dan jest,

Iż mamy zmartwychpowstać,

Z Panem Bogiem królować. Alleluja!

Leżał trzy dni w grobie,

Dał bok przebić sobie,

Bok, ręce, nogi obie,

Na zbawienie tobie. Alleluja!

Trzy Maryje poszły,

Drogie maści niosły,

Chciały Chrystusa pomazać,

Jemu cześć i chwałę dać. Alleluja!

Gdy na drodze były,

Tak sobie mówiły:

Jest tam kamień niemały,

A któż nam go odwali? Alleluja!

Powiedz nam, Maryja,

Gdzieś Pana widziała?

Widziałam Go po męce,

Trzymał chorągiew w ręce. Alleluja!

Gdy nad grobem stały,

Rzekł im anioł biały:

Nie bójcie się, Maryje,

Zmartwychwstał Pan i żyje! Alleluja!

Jezusa szukacie?

Tu Go nie znajdziecie,

Wstał-ci z martwych, grób pusty,

Oto złożone chusty. Alleluja!

Łukasz z Kleofasem,

Obaj jednym czasem

Szli do miasta Emaus,

Spotkał-ci ich Pan Jezus. Alleluja!

Badźmy więc weseli

Jak w niebie anieli,