Podpułkownik Jan Kamiński

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_06_Kaminski01.jpgNakładem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego ukazała się książka Jana Stasika pt. „Podpułkownik Jan Kamiński. Życie i działalność”. Jej wydanie wsparło finansowo Muzeum Ziemi Rawickiej.

Autor publikacji, ostrowski nauczyciel historii, przedstawił biografię Jana Kamińskiego na tle wydarzeń z lat 1912-1944, jak i wcześniejszych, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohatera, odwołując się do bogatego zasobu materiałów archiwalnych.

Jan Kamiński, ostrowianin z urodzenia, absolwent Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu z roku 1933, oficer Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Podziemnego Państwa Polskiego, szef trzech wydziałów sztabu Okręgu Poznańskiego ZWZ-AK, został w październiku 1943 roku aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany 7 czerwca 1944 roku. Ppłk. Jan Kamiński jest patronem Sali Kadeckiej w Muzeum Ziemi Rawickiej.

Promocja publikacji, będąca elementem obchodów 73. rocznicy śmierci Jana Kamińskiego, odbyła się w ostrowskim I Liceum Ogólnokształcącym. Wśród gości był syn podpułkownika – Andrzej Kamiński. W rozmowie z obecną na promocji panią dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej Adrianą Miarą obiecał, że po otwarciu ekspozycji w Sali Kadeckiej przyjedzie do Rawicza. Warto przypomnieć, że w uroczystości nadania imienia tej sali 20 maja 1992 roku uczestniczyła pani Stefania Kamińska, która przekazała wtedy pamiątki po swoim mężu.

Książkę można kupić w Muzeum Ziemi Rawickiej w cenie 25 zł.