Historyczny sztandar

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_06_sztandar.jpgMuzeum Ziemi Rawickiej otrzymało w darze od pana Mikołaja Grabca z Warszawy bardzo cenny eksponat - fragmenty sztandaru, który według rodzinnej tradycji wisiał na ratuszu w dniach wkroczenia wojsk polskich do Rawicza w 1920 roku.

Jest to fragment czerwonej tkaniny z naszyty biało-złotym orłem. Amarantowe tło i wyszyty napis „Rawicz 17 I 1920” to elementy dodane współcześnie.

Mikołaj Grabiec to potomek rawickich rodzin Hilarowiczów i Borkowskich. W naszym mieście spędził dzieciństwo. Jego dziadek J. Borkowski, był rawickim notariuszem, działaczem Związku Ludowo-Narodowego, później członkiem zarządu Narodowej Partii Robotniczej-Prawica. Sztandar Tomaszowi Grabcowi przekazała babcia – Józefa Hilarowicz, właścicielka okazałej kamienicy na rogu placu Wolności i ul. Wazów, z informacją o tym, że wisiał on 17, 18 stycznia 1920 roku na lub przed ratuszem podczas uroczystości przejęcia Rawicza z rąk niemieckich. Pieczołowicie był on przechowywany przez rodzinę, z narażeniem życia podczas II wojny światowej.

Pan Tomasz Grabiec i jego małżonka, rodowita warszawianka, przybyli 30 czerwca 2017 roku do Rawicza z sentymentalną podróżą, odwiedzając m.in. grób Józefy Hilarowicz na rawickim cmentarzu. Na ręce pani dyrektor Adriany Miary przekazali rodzinną pamiątkę sprzed blisko stu lat. Po uruchomieniu ekspozycji stałej sztandar z 1920 roku zajmie poczesne miejsce w Muzeum Ziemi Rawickiej.