Spotkanie z kulturą ludową. Zaproszenie na warsztaty

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_09_haft_warsztaty_i.jpgKolejną propozycją związaną z promocją dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a w szczególności kultury ludowej mikroregionu Hazów, będą warsztaty haftu hazackiego, współorganizowane przez Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego „Wisieloki”w Szymanowie.

Spotkanie inaugurujące cykl warsztatowy odbędzie się 14 września br., o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum.

W kulturze ludowej południowo-zachodniej Wielkopolski haft stanowił dekoracyjny, najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny element stroju odświętnego. Miał znaczenie symboliczne – konkretne wzory oraz motywy były oznaką przynależności do określonej społeczności, a także przypominały m.in. o związkach mieszkańców z otaczającą przyrodą. Haftowano na koszulach, chustach, tiulowych czepkach, a przede wszystkim na fartuchach. Techniki haftu były przekazywane z pokolenia na pokolenie i właśnie do tej – obecnie ginącej – tradycji chcielibyśmy nawiązać, organizując spotkania warsztatowe dla mieszkańców. Zainteresowane osoby poznają historię, techniki, podstawowe wzory tradycyjnego haftu hazackiego. Warsztaty mogą również stanowić inspirację do wykorzystania elementów rodzimego folkloru w twórczości współczesnych rękodzielników.

M)

• - "Rydzykowi dali", mówią. Boże, jakie to jest żenujące! - skomentował ojciec dyrektor działania sejmowej opozycji, która sprzeciwia się wydawaniu 70 mln zł na muzeum w Toruniu. Jego współpracownicy idą dalej i zarzucają krytykom... antysemityzm.