17. Rawickie Mosty Sztuki 2017 - inauguracja

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_09_RMS_2017_13a.jpgWprawdzie wydarzenia towarzyszące Mostom trwają już od poniedziałku, ale uroczysta inauguracja 17. Rawickich Mostów Sztuki odbyła się w Ratuszu w piątkowy wieczór, 29 września 2017 roku.

Otwarcia dokonała Adriana Miara, dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej. Podziękowała poprzednim dyrektorom placówki, którzy stworzyli i organizowali przez lata tę imprezę. Zaproszonych artystów oraz przybyłą publiczność powitał burmistrz Grzegorz Kubik.

Na inaugurację otwarto wystawę Andrzeja Mariana Bartczaka „Względna tożsamość mostu”. W ratuszowym holu oraz przed budynkiem pokazano prace artysty, profesora zwyczajnego na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Podziwiać można było artystyczne talerze, ceramikę, obiekty z „porcelanowej biblioteki”, unikatowe książki artystyczne.

Na ratuszowym piętrze odbył się finisaż wystawy Witolda Adamczyka i Piotra Adamczyka „Podobieństwa i różnice. Różnice i podobieństwa”. Uczestniczyli w nim: starosta Adam Sperzyński, który objął wystawę honorowym patronatem, oraz dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego - Bronisław Kowalewski, współorganizator wystawy, w ramach Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. O koncepcji wystawy mówili artyści - Witold Adamczyk z Rawicza i Piotr Adamczyk z Nowej Dęby, bracia bliźniacy. Prezentowane obrazy to wynik współpracy i realizacji projektu malarskiego polegającego na próbie zbadania podobieństw i różnic między pracami realizowanymi przez każdego z osobna przy użyciu tych samych materiałów i technik oraz prac wspólnych, inspirowanych przez jednego i drugiego artystę, po to, by zrozumieć istotę „podwójności”, przy jednoczesnej świadomości własnej indywidualności.

Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Marianem Bartczakiem, które prowadził Andrzej Protasiuk, artysta fotografik ze Świdnicy. A. M. Bartczak mówił o swym rozumieniu sztuki. Jest on artystą „bez granic”, zajmuje się grafiką artystyczną, rysunkiem, malarstwem, tkaniną unikatową, obiektami przestrzennymi, ceramiką, książką artystyczną, poezją. Próbki swej twórczości literackiej przedstawił podczas spotkania.

Dr Adam Olejniczak z Katedry Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie wygłosił wykład o brytyjskim artyście rzeźbiarzu mieszkającym w Szkocji - Andym Galsworthy. Uprawia on sztukę ziemi, wykorzystując do swych instalacji to, co znajduje w środowisku przyrodniczym - liście, gałęzie, kamienie, lód itp. Wykład, ilustrowany zdjęciami stworzonych przez rzeźbiarza obiektów, sprowokował słuchaczy do dyskusji o dziele sztuki, jego treści i formie.

Galerię zdjęć z pierwszego dnia RMS można obejrzeć tutaj.