Omnes viae Bojanovam ducunt

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2018_04_Bojanowo_19.jpgSparafrazowana łacińska maksyma - „Wszystkie drogi prowadzą do Bojanowa” – stanowiła podtytuł wystawy „Bojanoviana”, której otwarcie nastąpiło w Muzeum Ziemi Rawickiej 6 kwietnia 2018 roku, niemal dokładnie w 380. rocznicę lokacji Bojanowa.

Na wystawie pokazano część ogromnej kolekcji bojanovianów, którą od lat zbiera pochodzący z Bojanowa, a mieszkający w Katowicach Witold Mikołajczyk, oraz pamiątki rodzinne Antoniego Edmunda Bojanowskiego herbu Junosza, w prostej linii potomka założyciela miasta. O tym znakomitym i zasłużonym dla Rzeczypospolitej rodzie opowiadał podczas wernisażu Antoni Bojanowski. Sylwetkę błogosławionego Edmunda Bojanowskiego przedstawiła siostra Franciszka ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. O swojej kolekcji opowiadał Witold Mikołajczyk. Szczególnie interesujący jest bardzo bogaty zbiór widokówek wydanych w Bojanowie lub pokazujących to miasto. Wiele białych kruków znajduje się wśród eksponatów filatelistycznych pokazanych na ekranach wystawienniczych. Już wkrótce ukaże się książka W. Mikołajczyka „Gmina Bojanowo traktem i znakami pocztowymi opisana”. Niezwykle ciekawa jest też jego kolekcja birofiliów - eksponatów związanych z bojanowskim browarem. Na wystawie kolekcjoner pokazał też pamiątki związane z bojanowskim harcerstwem, Bractwem Kurkowym, a także mapy, obrazy, książki, czasopisma, dokumenty.

Podczas wernisażu głos zabrał burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel. Za zorganizowanie wystawy podziękowania Antoniemu Bojanowskiemu i Witoldowi Mikołajczykowi złożył burmistrz Grzegorz Kubik.

Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć tutaj.

• Mnóstwo Grecji, szczypta "Wiedźmina", wszystko, co kochamy i czego nienawidzimy w grach spod znaku Ubisoft, oraz gargantuiczna ilość rozgrywki - tak można podsumować "Assassin's Creed: Odyssey" w dwóch zdaniach. Pozostaje jednak pytanie: czy mamy do czynienia z dobrą grą?

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje

Najnowsze informacje Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje