RAWICKIE DROGI DO WOLNOŚCI - jubileuszowy projekt Muzeum Ziemi Rawickiej

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2018_12_przewodnik-1.jpgMuzeum Ziemi Rawickiej w partnerstwie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego realizuje projekt związany z promocją i popularyzacją Szlaku Walk Powstańców Wielkopolskich o Rawicz. Przedsięwzięcie wpisuje się w ogólnopolski program obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Utworzona w latach 80. XX wieku tematyczna trasa turystyczna łączy miejscowości, miejsca pamięci narodowej, obiekty historyczne związane z przebiegiem powstania wielkopolskiego na ziemi rawickiej. W przybliżeniu pokrywa się z linią lokalnego frontu walk powstańczych, toczonych w styczniu i lutym 1919 roku.

Setna rocznica odzyskania niepodległości, a także wybuchu powstania, stanowi doskonałą okazję do tego, aby wypromować szlak jako oryginalny, unikatowy w skali regionu element lokalnej oferty turystycznej.

W ramach projektu, na realizację którego muzeum otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, został opracowany i wydany przewodnik turystyczny po szlaku wraz z opisem kontekstu historycznego, najważniejszych zabytków, miejsc pamięci narodowej, współczesnych atrakcji turystycznych. Publikacja będzie dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Rawiczu, a wersji elektronicznej można ją pobrać ze strony internetowej muzeum: www.muzeum.rawicz.pl. oraz za pomocą kodu QR. Ponadto została przygotowana aktualna mapa szlaku, nowy logotyp oraz plansze tematyczne, które będą rozmieszczone w terenie, przy trasie. Przy szlaku zostały zamontowane elementy małej architektury dostępne dla turystów.

Długofalowym elementem projektu będą działania edukacyjne – Muzeum Ziemi Rawickiej włączy się w organizację obchodów setnych rocznic wybuchu walk powstańczych, ustanowienia granicy polsko-niemieckiej, powrotu powiatu rawickiego do niepodległej Polski. W muzealnej ofercie zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych znajdą się prelekcje, spacery tematyczne o tematyce powstańczej. Wśród zaplanowanych na przyszły rok znalazła się m.in. współorganizacja rajdu „Szlakiem Walk Powstańców Wielkopolskich o Rawicz”.

(M)

przewodnik-2.jpg