Powstańczy album na stulecie

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2019_01_powstanie_okladka.jpgDokładnie w setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego Muzeum Ziemi Rawickiej wydało książkę pt. „Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi rawickiej. Historia i tradycja”. Współwydawcą jest Prof-Art Sieradz.

Publikacja autorstwa Henryka Pawłowskiego, ze wstępem prof. Zbigniewa Pilarczyka, to album zawierający fotografie i dokumenty ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, w tym wiele dotąd niepublikowanych, dotyczących powstania w naszym powiecie, oraz fotografie współczesne, ukazujące miejsca związane z wydarzeniami sprzed wieku albo poprzez fakt, że tam one się toczyły, albo przez to, że obecnie upamiętniają zdarzenia lub postaci z powstania wielkopolskiego. Zdjęciom towarzyszy szczegółowe kalendarium powstania, zawierające najważniejsze fakty polityczne i wojskowe, począwszy od wybuchu I wojny światowej do czasów integracji byłej dzielny pruskiej z Rzeczpospolitą, oraz najpełniejsze jak dotąd zestawienie powstańczych wydarzeń na ziemi rawickiej, a także późniejszych (do roku 1934), będących bezpośrednim ich następstwem.

Książkę można kupić w muzeum w cenie 35 zł.