Edukacja regionalna

Muzeum Ziemi Rawickiej w roku szkolnym 2017/2018 przygotowało dla dzieci i młodzieży ofertę edukacyjną w ramach programu EDUKACJA REGIONALNA „NASZA HISTORIA - NASZA TOŻSAMOŚĆ”.

Zawiera ona propozycje zajęć edukacyjnych zróżnicowanych pod względem formy i dostosowanych poziomem do różnych grup wiekowych - od przedszkolaków do licealistów. Ponadto muzeum proponuje spacery z historią, podczas których uczestnicy poznawać będą lokalne dziedzictwo kulturowe, historię miasta, miejsca pamięci narodowej, zabytki.

Udział uczniów w zajęciach edukacyjnych i spacerach jest bezpłatny. Opiekunowie grup proszeni są o uzgodnienie z muzeum terminu, formy i tematu zajęć z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Kontakt: 65 545 3575, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej ramach programu EDUKACJA REGIONALNA „NASZA HISTORIA - NASZA TOŻSAMOŚĆ” dostępne są tutaj.

Publikacje

MZR przy okazji wystaw czasowych, Międzynarodowych Spotkań Akademickich, Biennale Sztuki Europejskiej, Rawickich Mostów Sztuki wydaje katalogi. Wydało także przewodnik po muzeum. Pracownicy muzeum publikują artykuły w prasie specjalistycznej i lokalnej.

♦ Przewodnik muzealny

"Rawicki Ratusz", MZR 2012

Zajęcia wakacyjne

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2012_02_konkurs.JPGW czasie ferii zimowych i letnich wakacji MZR prowadzi zajęcia edukacyjne w ramach programu gminnych placówek kulturalnych. Mają one charakter warsztatów, konkursów wiedzowych, pogadanek historycznych.

Konferencje naukowe

MZR organizuje corocznie – w ramach Międzynarodowych Spotkań Akademickich i Biennale Sztuki Europejskiej – konferencje naukowe i sympozja poświęcone sztuce współczesnej.  O ich tematyce i przebiegu czytaj w dziale „Rawickie Mosty Sztuki”.

Konkursy tematyczne

MZR organizuje lub współorganizuje następujące konkursy cykliczne:

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2010_vivaldi02.jpg► Powiatowy Konkurs Muzyczno-Plastyczny poświęcony kompozytorom muzyki klasycznej. Do tej pory odbyło się trzynaście edycji tego konkursu.  Uczniowie rywalizowali w części plastycznej - zgłaszając do konkursu pracę plastyczną, album, prezentację multimedialną, poświęconą co roku innemu kompozytorowi, oraz w części sprawdzającej wiedzę o biografii i twórczości bohatera konkursu (wcześniej odbywają się eliminacje szkolne). Podsumowanie wyników odbywa się corocznie w sali Portretowej Ratusza. Głównym organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu i koordynatora Jeanette Jarczewska;

► Rawicki Maraton Filatelistyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalistów. Dotąd odbyło się osiem wydań konkursu, który stanowi eliminację Młodzieżowego Ogólnopolskiego Konkursu Filatelistycznego. Konkurs, poprzedzony warsztatami, ma na celu inspirowanie zainteresowań, poszerzanie i korzystanie z przez uczniów z informacji płynącej ze znaków pocztowych. Głównymi organizatorami są: PZF Koło Rawicz, szkoła Podstawowa nr 4, koordynatorem jest Janette Jarczewska;

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2010_marzenia05.jpg► Regionalny Konkurs Plastyczny „Mój świat – moje marzenia”, którego głównym organizatorem jest Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w wieku od 3 do 18 lat, uczniowie masowych i specjalnych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, członkowie klubów osiedlowych, świetlic terapeutycznych i innych placówek wychowania pozaszkolnego. Do tej pory odbyło się 18 edycji tego konkursu;

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2010_w_szarosci03.jpg► Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kolory szarości” - corocznie temat tego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży jest inny, jednak za każdym razem zakłada wykonanie prac w tytułowych szarościach. Głównym organizatorem jest Gimnazjum im. Adama Olbrachta Przyjmy-Przyjemskiego w Sierakowie. Odbyło się już dziewięć edycji  konkursu;

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2010_fotograficzny.jpg► „Moja mała Ojczyzna” - Konkurs Fotograficzny dla Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej, zespół do spraw edukacji ekologiczno-zdrowotnej gminy Rawicz i Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz oraz Szkołę Podstawową nr 6 w Rawiczu. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problemy ochrony środowiska, piękno flory i fauny małej Ojczyzny - Wielkopolski.