Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na wernisaż wystawy Macieja Stanika „Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”. Wernisaż odbędzie się 7 października 2022 r., o godzinie 18.00.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Połączeni Dziedzictwem” 2022 Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza do udziału w Rawickim Jarmarku Historycznym, którego motywem przewodnim będą w tym roku tradycje mieszczańskie – łączące pokolenia, miasta i epoki. Impreza będzie punktem kulminacyjnym obchodów 760-lecia Sarnowy oraz 380-lecia Bractwa Kurkowego w Rawiczu. Wydarzenie zainauguruje 16 września koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na Rynku Sarnowskim. W ratuszu zostanie otwarta wystawa rzeźb Stanisława Tomaszewskiego, artysty urodzonego w Sarnowie.
17 września rynek w Sarnowie – kiedyś najstarszym miasteczku ziemi rawickiej – zamieni się w dawny plac targowy z kramami rzemieślników i kupców. Osadę targową odwiedzi także drużyna rycerzy strzegących pogranicza wielkopolsko-śląskiego. Poczet Wierzbięty herbu Łodzia odtworzy realia obyczajowe epoki średniowiecza. Odbędzie się spektakl oparty na motywach lokalnej historii "Kurpińskiego w Sarnowie przypadki - historia prawie prawdziwa", biesiada literacka, plener artystyczny z przeglądem twórczości mieszkańców Sarnowy i wieczorny koncert Gosi Andrzejewicz.
Trzeci dzień wydarzenia będzie dedykowany Bractwu Kurkowemu, którego dzieje sięgają w Rawiczu roku 1642. Po uroczystym przemarszu orszaku brackiego ze strzelnicy, na rawickim rynku 18 września odbędzie się prezentacja wielkopolskich organizacji strzeleckich, pokazy dawnych militariów, turniej strzelecki, biesiada z muzyką na żywo, a także kiermasz rękodzieła artystycznego, tradycyjnych wyrobów regionalnych oraz giełda staroci. Do tematyki historycznej nawiążemy także poprzez prezentację wystawy okolicznościowej "380-lecie Bractwa Kurkowego w Rawiczu". Mieszkańców i turystów zapraszamy na "dzień otwarty" w Muzeum Ziemi Rawickiej. 


Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza 2 września o godz. 18.00 na wieczór plastyczno-poetycko-muzyczny, czyli kolejne przedsięwzięcie z pogranicza sztuk firmowane przez Stowarzyszenie Spotkań Twórczych STROJOWNIA. Wystąpią: Henryk Pawłowski oraz Krzysztof Matysiak.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Rawicz.


Maciej Walczak studiował architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkiej, a obecnie jest na ostatnim roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obszarami działań artysty są murale, grafika warsztatowa, rysunek tuszem i malarstwo. Proces twórczy jest dla niego spontaniczną formą ekspresji, w której można dostrzec dziecięcą, niemal naiwną swobodę. Często tworzy pod wpływem muzyki, która przywołuje klisze zapisane w podświadomości. Jego prace cechuje rezygnacja z koloru na rzecz czerni i bieli, oraz wykorzystanie motywu horror vacui ( łac. ,,lęk przed pustką” ) polegającym na wypełnieniu kreską lub gestem całej powierzchni tła nie zostawiając miejsca na niedopowiedzenia.

Za swoją twórczość Walczak został wyróżniony Nagrodą Rektora w 36 Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne, Nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, a także Nagrodą Galerii Amcor. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych min. w Galerii Bałuckiej w Łodzi, toruńskiej Galerii Sztuki ,,Wozownia” czy Galerii ,,Arsenał” w Poznaniu.


Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na otwarcie wystawy okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików  pt. "Nieoczywiste". Wernisaż odbędzie się 8 lipca (piątek) o godzinie 18.00
Zapraszamy nauczycieli i animatorów kultury na konferencję pod hasłem „Jak uczyć o dziedzictwie kulturowym w oparciu o tradycje lokalne mikroregionu Hazów”, połączoną z otwarciem wystawy plenerowej i promocją wydawnictwa o Hazach. Gośćmi konferencji będą etnografowie, badacze i dokumentaliści wielkopolskiego folkloru, muzealnicy, edukatorzy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z popularyzacją wiedzy o kulturze ludowej Wielkopolski.


Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza mieszkańców, animatorów kultury oraz turystów do udziału w przedsięwzięciu, które po raz pierwszy jest organizowane jako „Weekend z kulturą ludową Hazów – promujemy hazackie dziedzictwo”. Wydarzenie odbędzie się w terminie od 10 do 12 czerwca br. W programie zaplanowano kilka działań o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym, krajoznawczym i kulturalnym, których wspólnym celem jest popularyzacja historii i dziedzictwa kulturowego Hazów oraz integracja lokalnej społeczności wokół spuścizny kulturowej mikroregionu. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska, edycja 2022. 10 czerwca zapraszamy nauczycieli i animatorów kultury na konferencję pod hasłem „Jak uczyć o dziedzictwie kulturowym w oparciu o tradycje lokalne mikroregionu Hazów”, połączoną z otwarciem wystawy plenerowej i promocją wydawnictwa o Hazach. Gośćmi konferencji będą etnografowie, badacze i dokumentaliści wielkopolskiego folkloru, muzealnicy, edukatorzy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z popularyzacją wiedzy o kulturze ludowej Wielkopolski. 11 czerwca wyruszymy na Hazy „szlakiem hazackich tradycji”. Odbędzie się gra terenowa w formule rajdu, połączona z questem i degustacją kuchni regionalnej. Uczestnikom spaceru będzie towarzyszyć zespół regionalny „Wisieloki” z Szymanowa, który zaprezentuje lokalne tradycje. Zaplanowana trasa spaceru przebiega przez miejscowości Stwolno, Zieloną Wieś i Ugodę. 12 czerwca na rynku w Rawiczu odbędzie się koncert muzyki tradycyjnej oraz potańcówka „na ludowo”, połączone z II Rawickim Maratonem Dudziarskim i II Turniejem Tańców Regionalnych. Po „Weekendzie z kulturą Hazów”, od lipca do września br. plenerowa wystawa „Hazy i Hazacy przez stulecia” będzie prezentowana w Zielonej Wsi, Zawadach oraz Ugodzie, w lokalizacjach przy pieszych i rowerowych szlakach turystycznych. Partnerami przedsięwzięcia są lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego „Wisieloki”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi oraz Fundacja Dudziarz.eu.

Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza do udziału w kolejnej edycji Nocy Muzeów - 14 maja 2022 r.
Godz.18.00 wręczenie nagród w VI Konkursie Twórczości Plastycznej im. R. Dworaka wernisaż wystawy „Ars longa vita brevis” wernisaż wystawy plenerowej „Muzeum portret własny”
Godz. 19.00 koncert Rosen &Kownacki Duo
w programie także:
zwiedzanie wystaw stałych (godz.17.00-22.00) pracownia linorytu Antoniego Suchaneckiego historyczne animacje dla dzieci
Medycyna – jedna z najważniejszych dziedzin rozwoju cywilizacji – zagości w Muzeum Ziemi Rawickiej jako temat kolejnej wystawy czasowej. Współcześni widzowie wkroczą – tym razem bez kolejek – do dawnych gabinetów lekarskich, sal zabiegowych, laboratoriów i apteki. Poznamy tajniki służby zdrowia i farmacji minionych epok – bez laparoskopów, ultrasonografów oraz antybiotyków. Dzieje medycyny zobrazuje kolekcja „antyków medycznych” i archiwaliów z prywatnych zbiorów doktora Jacka Kleszczyńskiego. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane m.in. rozmaite typy naczyń aptecznych, narzędzia diagnostyki laboratoryjnej, apteczki, przyrządy wykorzystywane przez chirurgów, laryngologów, lekarzy ratunkowych, ilustrujące postęp medycyny od XIX stulecia do końca epoki PRL.
Przestrzeń muzealnych gabinetów zostanie zaaranżowana dzięki oryginalnym sprzętom z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu, czyli placówki edukacyjnej będącej następcą słynnego rawickiego „Medyka”.

W konkursie zostało złożonych 40 palm w tym, 14 dużych oraz 26 małych. W konkursie wzięło udział 298 uczestników.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
Palma duża:
Nagroda specjalna – "Nasz Tymczasowy Dom Rawicz"
I miejsce – KGW w Ugodzie "Ugodzianki"
II miejsce – Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
III miejsce – Szkoła Podstawowa Sierakowo, kl. 2 c
Wyróżnienia:
Środowiskowy Dom Samopomocy w Rawiczu
Dzienny Dom Pomocy Społecznej Rawicz
Jakub Okupnik
Amelia Świderska
Palma mała:
I miejsce – Antoni Stolaś
II miejsce – Lena Pernak
III miejsce – Maria Pernak
Wyróżnienia:
Nina Świderska
Tobiasz Łukowiak
Małgorzata Szkaradek
Dawid Szenfisz
Katarzyna Szkaradek
Przedszkole nr 3 grupa "Niedźwiadki"
Tymoteusz Okupnik

Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na otwarcie wystawy Mikołaj Haremski-Artysta autysta.
Mikołaj Haremski - 18-letni artysta w spektrum autyzmu. Uczeń Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu. Chłopak, któremu niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym nie pozwala przyswoić wiedzy w masowej szkole, ale nie przeszkadza widzieć świata z najprecyzyjniejszymi detalami. Mistrz szczegółu o fotograficznej pamięci. Ekspresja artystyczna sprawiła, że zaczął lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami. Autysta, który nie wyraża emocji w sposób stereotypowy, przedstawia je z łatwością u swoich postaci na rysunku. Kiedy umysł i emocje są przeszkodą w kontaktach społecznych, z pomocą Mikołajowi przychodzi talent.
Laureat regionalnego konkursu „Mój świat, moje marzenia”. Nagrodzony stypendium starosty rawickiego „Być najlepszym”. W 2019 roku Mikołaj miał wystawę prac „Mapy wyobraźni” na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Współczesnej FORMA.
Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na wyjątkowy wieczór poezji i fotografii. Odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Henryka Pawłowskiego, połączony z promocją autorskiego tomiku literackiego „ESCAPE”.

Muzeum Ziemi Rawickiej ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców Gminy Rawicz do udziału w konkursie „Rawicka Palma Wielkanocna”. Poprzez uczestnictwo w konkursie promujemy regionalne tradycje wielkopostne oraz wartości wspólnego aktywnego świętowania.

„Zakład Karny w Rawiczu. Zarys dziejów” autorstwa Piotra Brudera i Marka Pięty. Jest to pierwsza książka całościowo dokumentująca historię rawickiego więzienia, od daty jego założenia w 1820 r. do współczesności. Spotkanie z Autorami odbyło się w Muzeum Ziemi Rawickiej 1 marca br. Moderatorem spotkania był Michał Turski z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej UMG, opiekun miejsc pamięci narodowej w gminie Rawicz.

Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na wystawę malarstwa Piotra i Witolda Adamczyków "Autoportret wewnętrzny".
Projekt „Autoportret wewnętrzny” jest kontynuacją poprzedniego wspólnego cyklu „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”, eksponowanego w dziewięciu galeriach, w ośmiu miastach w Polsce na przełomie 2017 i 2018 r., rezultatem którego było dojście do koncepcji malowania j e d n e g o – w s p ó l n e g o o b r a z u, będącego odpowiednikiem dojścia do naszej tożsamości – jako bliźniaków jednojajowych (stąd jeden obraz). Wnętrza galerii, w których zaprezentujemy nasze prace, będą nie tylko odpowiednikiem naszych przeżyć w czasie tworzenia, lecz również naszego wspólnego wnętrza, w którym znajdowaliśmy się będąc jeszcze na początku naszej egzystencji. Jest to jakby jeszcze głębsze wejście w nasz jednorodny świat, a zarazem b l i ż s z e dojście do naszego – mojego i brata istnienia. O ile poprzedni nasz projekt artystyczny był prezentacją moich, brata i naszych wspólnych prac, o tyle w „Autoportrecie wewnętrznym” prezentowane są tylko nasze wspólne prace na rzecz rezygnacji z ego.


Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Dom Kultury w Rawiczu zapraszają do udziału w VI edycji Konkursu Twórczości Plastycznej im. Romana Dworaka – Rawicz 2022. Konkurs odbędzie się pod honorowym patronatem Starosty Rawickiego oraz Burmistrza Gminy Rawicz. Jego podsumowanie tradycyjnie zaplanowano jako jedno z wydarzeń Nocy Muzeów.
Zasady udziału:
- w konkursie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, zamieszkałe w powiecie rawickim bądź pochodzące z tego regionu lub związane z działalnością instytucji kultury powiatu rawickiego,
- na konkurs należy składać prace wykonane w następujących technikach: rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo-art oraz w technikach autorskich (maksymalnie do trzech prac),
- zgłoszone mogą zostać prace autorskie, nienagradzane dotychczas w konkursach artystycznych, a także niebędące kopiami istniejących dzieł sztuki,
- termin dostarczenia prac: 14 kwietnia 2022 r., miejsce: Muzeum Ziemi Rawickiej, Rynek 1, 63-900 Rawicz, formalności: wypełniona Karta Zgłoszenia wraz z oświadczeniami.
Podobnie, jak w latach ubiegłych konkurs ma na celu promocję dorobku artystycznego twórców związanych z ziemią rawicką, a także propagowanie wartości lokalnej kultury i poszukiwanie wśród mieszkańców indywidualności twórczych.


Wszystkim sympatykom Muzeum Ziemi Rawickiej składamy najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe.
Informujemy, że Wigilię muzeum będzie nieczynne, natomiast w ostatni dzień roku będzie czynne od godz. 8:00 do 13:00.

Muzeum Ziemi Rawickiej wydało cykl kart pocztowych z widokami Rawicza zatytułowany „Rawicz. Stare pocztówki jak nowe”. Jest to pokłosie plenerowej wystawy pod tym samym tytułem, która prezentowana była latem. Najnowsza publikacja MZR zawiera 27 pocztówek, podzielonych na trzy części w obwolutach. Karty pocztowe, pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, przedstawiają najciekawsze i najładniejsze widoki naszego miasta. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze – z czasów II wojny światowej. Wszystkie zostały poddane cyfrowym procesom retuszu i koloryzacji. Autor projektu: Henryk Pawłowski.
Muzeum Ziemi Rawickiej wydało cykl kart pocztowych z widokami Rawicza zatytułowany „Rawicz. Stare pocztówki jak nowe”. Jest to pokłosie plenerowej wystawy pod tym samym tytułem, która prezentowana była latem. Najnowsza publikacja MZR zawiera 27 pocztówek, podzielonych na trzy części w obwolutach. Karty pocztowe, pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, przedstawiają najciekawsze i najładniejsze widoki naszego miasta. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze – z czasów II wojny światowej. Wszystkie zostały poddane cyfrowym procesom retuszu i koloryzacji. Autor projektu: Henryk Pawłowski.

W związku z nadchodzącymi rocznicami wybuchu powstania wielkopolskiego oraz powrotu powiatu rawickiego w granice niepodległej Polski w Muzeum Ziemi Rawickiej 21 grudnia zostanie otwarta dla zwiedzających wystawa dokumentująca dzieje polskich garnizonów wojskowych w Lesznie i Rawiczu w okresie międzywojennym. Wystawa „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich i 55. Poznański Pułk Piechoty w Lesznie i Rawiczu – 18 lat wspólnej historii” została opracowana i udostępniona przez Archiwum Państwowe w Lesznie.
W związku z nadchodzącymi rocznicami wybuchu powstania wielkopolskiego oraz powrotu powiatu rawickiego w granice niepodległej Polski w Muzeum Ziemi Rawickiej 21 grudnia zostanie otwarta dla zwiedzających wystawa dokumentująca dzieje polskich garnizonów wojskowych w Lesznie i Rawiczu w okresie międzywojennym. Wystawa „17. Pułk Ułanów Wielkopolskich i 55. Poznański Pułk Piechoty w Lesznie i Rawiczu – 18 lat wspólnej historii” została opracowana i udostępniona przez Archiwum Państwowe w Lesznie.

 W ramach tegorocznych lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Rawickiej zaprosiło mieszkańców oraz turystów odwiedzających Rawicz do udziału w specjalnym wydarzeniu kulturalno-edukacyjnym. 11 listopada odbyła się premiera kolejnego muzealnego questu pt. „Drogi pamięci o naszych przodkach”.  Na czynnym w tym dniu muzealnym stoisku promocyjnym uczestnicy zabawy otrzymywali karty zadań z opisem „szlaku rawickich miejsc pamięci narodowej” oraz zagadkami, których rozwiązanie było możliwe tylko w ramach przejścia całej trasy i obejrzenia wskazanych w treści questu obiektów historycznych. Stoisko zostało zaaranżowane tematycznie – przed ratuszem stanęła budka polskiego strażnika oraz szlaban graniczny, przypominające o tym, że po odzyskaniu niepodległości zaledwie kilka kilometrów od Rawicza była wytyczona polsko-niemiecka granica państwowa. Na zwiedzających w muzeum czekał wyjątkowy przewodnik – sam marszałek Piłsudski w galowym mundurze. W rolę bohatera narodowego wcielił się jeden z pracowników muzeum.  Na „szlak miejsc pamięci” wyruszyło kilkadziesiąt osób, zarówno pieszo, jak i rowerami. Ponad dwadzieścia drużyn rodzinnych prawidłowo rozwiązało questowe hasło, otrzymując na zakończenie muzealną pieczęć oraz upominki związane z obchodami Święta Niepodległości. Rodziny z dziećmi spotkały się także w ratuszu na międzypokoleniowych muzealnych warsztatach manualnych, których tematem również były barwy i symbole narodowe. Uczestnicy warsztatów wykonywali tym razem ekologiczne przestrzenne mapy Polski.
W ramach tegorocznych lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Rawickiej zaprosiło mieszkańców oraz turystów odwiedzających Rawicz do udziału w specjalnym wydarzeniu kulturalno-edukacyjnym. 11 listopada odbyła się premiera kolejnego muzealnego questu pt. „Drogi pamięci o naszych przodkach”.
Na czynnym w tym dniu muzealnym stoisku promocyjnym uczestnicy zabawy otrzymywali karty zadań z opisem „szlaku rawickich miejsc pamięci narodowej” oraz zagadkami, których rozwiązanie było możliwe tylko w ramach przejścia całej trasy i obejrzenia wskazanych w treści questu obiektów historycznych. Stoisko zostało zaaranżowane tematycznie – przed ratuszem stanęła budka polskiego strażnika oraz szlaban graniczny, przypominające o tym, że po odzyskaniu niepodległości zaledwie kilka kilometrów od Rawicza była wytyczona polsko-niemiecka granica państwowa. Na zwiedzających w muzeum czekał wyjątkowy przewodnik – sam marszałek Piłsudski w galowym mundurze. W rolę bohatera narodowego wcielił się jeden z pracowników muzeum.
Na „szlak miejsc pamięci” wyruszyło kilkadziesiąt osób, zarówno pieszo, jak i rowerami. Ponad dwadzieścia drużyn rodzinnych prawidłowo rozwiązało questowe hasło, otrzymując na zakończenie muzealną pieczęć oraz upominki związane z obchodami Święta Niepodległości. Rodziny z dziećmi spotkały się także w ratuszu na międzypokoleniowych muzealnych warsztatach manualnych, których tematem również były barwy i symbole narodowe. Uczestnicy warsztatów wykonywali tym razem ekologiczne przestrzenne mapy Polski.

 Wystawa plenerowa podsumowująca badania archeologiczne
Muzeum Ziemi Rawickiej przygotowało kolejną plenerową wystawę edukacyjną, która w listopadzie br. zostanie zaprezentowana przed ratuszem w Rawiczu. Ekspozycja pt. „Wykopaliska na rawickim Rynku” ilustruje przebieg oraz efekty prac badawczych prowadzonych w okresie od listopada 2019 do listopada 2020 roku, w ramach rewitalizacji historycznej przestrzeni miejskiej wokół ratusza.
W trakcie prac grupa leszczyńskich archeologów odkryła m.in. fragment kamiennej konstrukcji, prawdopodobnie stanowiącej pozostałości murów dawnego, XVII-wiecznego ratusza, bruk uliczny z przełomu XIX i XX wieku, a także elementy miejskiej infrastruktury. Przeprowadzono także badania kamienno-ceglanych fundamentów obecnego ratusza. Historyczne przedmioty odnalezione na obszarze wykopalisk, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, zostały zdeponowane w Muzeum Ziemi Rawickiej. Wśród najciekawszych obiektów znalazły się monety z królewskich mennic Jana Kazimierza i Augusta III Sasa, pieczęcie, plomby handlowe, którymi znakowano sprzedawane zwoje sukna oraz fragmenty ceramiki użytkowej.

 W drugi weekend września odbył się tegoroczny Jarmark Historyczny, którego motywem przewodnim były wielkopolskie tradycje muzyczne i kulinarne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Rawickiej i Fundację Dudziarz.eu., we współpracy z Urzędem Miejskim, Lokalną Grupą Działania „Gościnna Wielkopolska” oraz jednostkami samorządowymi Gminy Rawicz. Wpisywało się w ogólnopolskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównymi bohaterami tegorocznej edycji imprezy byli muzycy ludowi – współcześni członkowie kapel i zespołów regionalnych, instrumentaliści czerpiący inspiracje z folkloru, a także ich dawni „mistrzowie”. Bogate tradycje dudziarskie na ziemi rawickiej zostały zilustrowane na wystawie plenerowej dokumentującej historię oraz dorobek artystyczny Kapeli Rawickich Dudziarzy. Otwarcie ekspozycji było połączone z Rawickim Maratonem Dudziarskim. Laureatów przeglądu konkursowego kapel mogliśmy usłyszeć także na „rynku instrumentów” - podczas odbywających się w trakcie jarmarku małych koncertów i spotkań z publicznością. Repertuar muzyczny południowo-zachodniej Wielkopolski kształtowały kapele dudziarzy i skrzypków, a bez nich nie byłoby regionalnych tańców, tradycji potańcówek i biesiadowania. Na jarmarkowej scenie wystąpiły „Przodki” z Poznania, „Góreczanki” i „Wisieloki”, a także kapela ludowa ze Słowacji. Nie zabrakło akcentów tanecznych – odbył się Turniej Tańców Regionalnych, warsztaty taneczne dla dzieci oraz potańcówki z udziałem publiczności.  Na dużej scenie wystąpiły gwiazdy wydarzenia: polsko-ukraiński zespół DAGADANA, Kapela ze Wsi Warszawa – tegoroczny laureat nagrody Fryderyki w kategorii Muzyka Świata oraz Ania Rusowicz. Natomiast zwieńczeniem imprezy był gościnny występ Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. W ramach Jarmarku Historycznego w Rawiczu odbył się kolejny kiermasz produktów regionalnych z udziałem lokalnych producentów żywności, rękodzielników i twórców pamiątek folkowych, a także giełda staroci.
W drugi weekend września odbył się tegoroczny Jarmark Historyczny, którego motywem przewodnim były wielkopolskie tradycje muzyczne i kulinarne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Rawickiej i Fundację Dudziarz.eu., we współpracy z Urzędem Miejskim, Lokalną Grupą Działania „Gościnna Wielkopolska” oraz jednostkami samorządowymi Gminy Rawicz. Wpisywało się w ogólnopolskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji imprezy byli muzycy ludowi – współcześni członkowie kapel i zespołów regionalnych, instrumentaliści czerpiący inspiracje z folkloru, a także ich dawni „mistrzowie”. Bogate tradycje dudziarskie na ziemi rawickiej zostały zilustrowane na wystawie plenerowej dokumentującej historię oraz dorobek artystyczny Kapeli Rawickich Dudziarzy. Otwarcie ekspozycji było połączone z Rawickim Maratonem Dudziarskim. Laureatów przeglądu konkursowego kapel mogliśmy usłyszeć także na „rynku instrumentów” - podczas odbywających się w trakcie jarmarku małych koncertów i spotkań z publicznością. Repertuar muzyczny południowo-zachodniej Wielkopolski kształtowały kapele dudziarzy i skrzypków, a bez nich nie byłoby regionalnych tańców, tradycji potańcówek i biesiadowania. Na jarmarkowej scenie wystąpiły „Przodki” z Poznania, „Góreczanki” i „Wisieloki”, a także kapela ludowa ze Słowacji. Nie zabrakło akcentów tanecznych – odbył się Turniej Tańców Regionalnych, warsztaty taneczne dla dzieci oraz potańcówki z udziałem publiczności.
 Na dużej scenie wystąpiły gwiazdy wydarzenia: polsko-ukraiński zespół DAGADANA, Kapela ze Wsi Warszawa – tegoroczny laureat nagrody Fryderyki w kategorii Muzyka Świata oraz Ania Rusowicz. Natomiast zwieńczeniem imprezy był gościnny występ Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. W ramach Jarmarku Historycznego w Rawiczu odbył się kolejny kiermasz produktów regionalnych z udziałem lokalnych producentów żywności, rękodzielników i twórców pamiątek folkowych, a także giełda staroci.
Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA odbył się plener fotograficzny „Rytm miasta”, zorganizowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Przez kilka dni zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu fotografowie uwieczniali w kadrze różne aspekty miejskiego życia. Efektem pleneru jest wystawa fotograficzna, która będzie prezentowana od 2 października na rynku.
Autorzy zdjęć: Jacek Boczar, Mariusz Buczma, Henryk Pawłowski, Andrzej Protasiuk.

Na początku była miłość. Nie tylko do muzyki. Pochodzą z dwóch krańców Polski: ona z zachodu, a on – ze wschodu. Ich drogi spotkały się we Wrocławiu. W czasie egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej pewnie niejednokrotnie mijali się na korytarzu, ale wciąż nie wiedzieli o swoim istnieniu... Później ona całymi dniami ćwiczyła na fortepianie, on w sali obok grał na flecie. Aż do dnia, kiedy zrozumieli, że łączy ich nie tylko muzyka. Poznali się i zakochali... Od tego czasu grają razem. Miłość i przyjaźń stworzyły fundamenty grupy muzycznej Karolina Tuz z zespołem. Karolina to jego serce, człowiek-orkiestra: komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na kilku instrumentach, a od niedawna także nagrywa i produkuje muzykę. Włodek Tuz oprócz gry na flecie i innych instrumentach dętych, jest mózgiem całej operacji: umawia próby i koncerty, pilnuje wszystkich Youtubów, Facebooków, Spotifyów, a czasami nawet montuje teledyski! Bardzo ważne jest także muzyczne wsparcie ze strony przyjaciół. Tomek Karmiński i Karolina grywali wspólnie już jako dwudziestoparolatkowie, przez lata razem akompaniowali w czasie festiwali muzycznych. W Rawiczu współtworzą grupę artystyczną Koniugacja, a wcześniej, również w Rawiczu działali w zespole Symbollika wykonującym kompozycje Mariana Przybyła. Dziś Tomek, który został lekarzem, od rana do nocy pracuje w szpitalu, ale niemal każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie gitary. O muzyce może z Karoliną dyskutować bez końca, a jak trzeba – zaprogramuje muzyczne sprzęty. Kreatywność to jego drugie imię. To człowiek, któremu nigdy nie kończą się pomysły, wyróżnia się też świetną pamięcią – zna teksty wszystkich piosenek. Janusz Lewandowski z pasją szarpie bas – kontrabas i gitara basowa to jego muzyczne miłości. Wszyscy razem tworzą silną ekipę. Wciąż poszukują nowych brzmień. W ten sposób powstaje muzyka, którą trudno zakwalifikować do jednego nurtu czy gatunku: oryginalna, autorska, nieoczywista. Tak samo jak i teksty, w które warto się wsłuchać, bo kompozycje powstają do słów współczesnych twórców i niosą ze sobą wiele znaczeń. Karolina współpracowała między innymi z Marzeną Sadochą, Piotrem Bielawskim, Jakubem Korthalsem czy Henrykiem Pawłowskim, wykonuje też kompozycje Mariana Przybyła. Skład:
Na początku była miłość. Nie tylko do muzyki.
Pochodzą z dwóch krańców Polski: ona z zachodu, a on – ze wschodu. Ich drogi spotkały się we Wrocławiu. W czasie egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej pewnie niejednokrotnie mijali się na korytarzu, ale wciąż nie wiedzieli o swoim istnieniu... Później ona całymi dniami ćwiczyła na fortepianie, on w sali obok grał na flecie. Aż do dnia, kiedy zrozumieli, że łączy ich nie tylko muzyka. Poznali się i zakochali... Od tego czasu grają razem. Miłość i przyjaźń stworzyły fundamenty grupy muzycznej Karolina Tuz z zespołem. Karolina to jego serce, człowiek-orkiestra: komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na kilku instrumentach, a od niedawna także nagrywa i produkuje muzykę. Włodek Tuz oprócz gry na flecie i innych instrumentach dętych, jest mózgiem całej operacji: umawia próby i koncerty, pilnuje wszystkich Youtubów, Facebooków, Spotifyów, a czasami nawet montuje teledyski! Bardzo ważne jest także muzyczne wsparcie ze strony przyjaciół. Tomek Karmiński i Karolina grywali wspólnie już jako dwudziestoparolatkowie, przez lata razem akompaniowali w czasie festiwali muzycznych. W Rawiczu współtworzą grupę artystyczną Koniugacja, a wcześniej, również w Rawiczu działali w zespole Symbollika wykonującym kompozycje Mariana Przybyła. Dziś Tomek, który został lekarzem, od rana do nocy pracuje w szpitalu, ale niemal każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie gitary. O muzyce może z Karoliną dyskutować bez końca, a jak trzeba – zaprogramuje muzyczne sprzęty. Kreatywność to jego drugie imię. To człowiek, któremu nigdy nie kończą się pomysły, wyróżnia się też świetną pamięcią – zna teksty wszystkich piosenek. Janusz Lewandowski z pasją szarpie bas – kontrabas i gitara basowa to jego muzyczne miłości. Wszyscy razem tworzą silną ekipę. Wciąż poszukują nowych brzmień. W ten sposób powstaje muzyka, którą trudno zakwalifikować do jednego nurtu czy gatunku: oryginalna, autorska, nieoczywista. Tak samo jak i teksty, w które warto się wsłuchać, bo kompozycje powstają do słów współczesnych twórców i niosą ze sobą wiele znaczeń. Karolina współpracowała między innymi z Marzeną Sadochą, Piotrem Bielawskim, Jakubem Korthalsem czy Henrykiem Pawłowskim, wykonuje też kompozycje Mariana Przybyła.
Skład:
Karolina Tuz - śpiew, piano, ukulele
Tomasz Karmiński - gitary
Włodzimierz Tuz - flet
Janusz Lewandowski - kontrabas