Historia Muzeum Ziemi Rawickiej

Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 roku - uroczysta inauguracja działalności placówki nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., ale jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu (zajmowanych wcześniej przez administrację Miejskiego Handlu Detalicznego) na potrzeby nowej placówki. Pierwotnie eksponaty Muzeum Ziemi Rawickiej zgromadzone były w salach: historii miasta i powiatu rawickiego, archeologicznej oraz etnograficznej. Pierwszą kierowniczką MZR była Maria Sierpowska. Po niej placówką kierowali: Zbigniew Matysiak, Daniel Szczepaniak, Bożena Raus (przez 24 lata). Od 1 lutego 2012 roku do 31 stycznia 2017 roku dyrektorem Muzeum Ziemi Rawickiej był prof. dr hab. Jacek Jarczewski. Od 1 lutego 2017 roku do 17 kwietnia 2017 roku obowiązki dyrektora pełnił kustosz Witold Giejdasz. Od 18 kwietnia 2017 roku dyrektorem placówki jest Adriana Miara.
Stała ekspozycja muzeum zgromadzona jest w salach: Rawickiej, Etnograficznej, Brackiej, Kadeckiej, Stanisława Kukli  i Portretowej. W dwóch salach Galerii organizowane są wystawy czasowe.