Jan Paweł II w albumach rawiczan

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2013_10_16_10_12.jpgW 35. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i 10. rocznicę nadania Plantom w Rawiczu imienia Jana Pawła II otwarto w Muzeum Ziemi Rawickiej wystawę pt. "Jan Paweł II w albumach rawiczan".

Po otwarciu w Dniu Papieskim plenerowej wystawy na plantach to druga ekspozycja przygotowana przez muzeum o podobnej tematyce. Tym razem na wystawie pokazano fotografie dokumentujące spotkania rawiczan z Ojcem Świętym. Niestrudzonym organizatorem pielgrzymek do Watykanu, przewodnikiem i fotografem był ks. kanonik Wojciech Prostak, obecnie proboszcz parafii Świętego Marcina w Kaczkowie. On też podczas wernisażu opowiadał, jak bardzo wybór Polaka na Stolicę Piotrową zmienił jego życie i uczynił z Włoch drugą ojczyznę. Około 600 rawiczan wzięło udział w pielgrzymkach zorganizowanych przez ks. Wojciecha. Podziękował on serdecznie swemu poprzedniemu przełożonemu - ks. prałatowi Józefowi Podemskiemu za pomoc i życzliwość podczas tych lat pielgrzymowania w okresie, kiedy był wikarym w parafii farnej. Oprócz zdjęć ks. Wojciecha, na wystawie pokazano fotografie, których autorem jest Arturo Mari i papieska firma Felici. Zaprezentowano też zdjęcia z prywatnych albumów, przyniesione do muzeum - na apel tej placówki - przez mieszkańców naszego miasta.
  Podczas wernisażu czynne było w ratuszowym holu stoisko Poczty Polskiej, gdzie można było uzyskać okolicznościowy stempel, związany z wystawą. Na stoisku muzeum przyjmowano zamówienia na znaczek spersonalizowany, również poświęcony 10-leciu Plant Jana Pawła II i wystawie w muzeum. Można też było kupić m.in. kartki pocztowe o tematyce papieskiej.
  Na zakończenie wernisażu w sali Portretowej wystąpił z koncertem poezji śpiewanej zespół Koniugacja.
  Wystawę można oglądać w muzeum do końca listopada.
  Zdjęcia z wernisażu i koncertu obejrzyj tutaj.
(HP)