Czterdzieści lat minęło

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2013_12_Jubileusz_MZR_34.jpg13 grudnia 1973 roku, o godz. 12:00, otwarto Muzeum Ziemi Rawickiej. Dokładnie czterdzieści lat później w sali Portretowej rawickiego ratusza świętowano jubileusz placówki.

Dyrektor Jacek Jarczewski przypomniał, jak doszło do utworzenia muzeum. Przedstawił historię placówki, mówiąc o jej kolejnych dyrektorach: Marii Sierpowskiej, Zbigniewie Matysiaku, Danielu Szczepaniaku i Bożenie Rawluk-Raus. Zaprezentował dokonania palcówki w ciągu swego dwuletniego okresu dyrektorowania i plany na przyszłość. Podkreślił, że muzeum nie tylko stawia sobie za cel wpływanie na wzrost zainteresowania mieszkańców ziemi rawickiej dziedzictwem historycznym, ale też nie zapomina o dniu dzisiejszym, o potrzebach estetycznych, o rozwijaniu wrażliwości w niełatwych czasach materializacji, często pozbawianych idei szeroko rozumianego człowieczeństwa.
  W części artystycznej Henryk Pawłowski przeczytał napisany na okoliczność jubileuszu wiersz "Muzeum Ziemi Rawickiej".
  Dyrektor J. Jarczewski w podziękowaniu za współpracę i wkład w rozwój placówki wręczył przedstawicielom instytucji, placówek kultury i szkół pamiątkowe dyplomy z oryginalną pieczęcią lakową herbu Przyjemskich - Rawicz.
  Następnie J. Jarczewski zaprezentował przygotowane z okazji jubileuszu publikacje muzeum: katalog wystawy, "Staromiejski przewodnik - Rawicz" (drugie wydanie) oraz bogato ilustrowaną książkę "Brać szewska w Rawiczu na tle dziejów rzemiosła od lokacji miasta do końca XIX wieku".
  H. Pawłowski, autor książkowych publikacji, scharakteryzował bliżej "szewskie" opracowanie oraz opowiedział o koncepcji przygotowanej na jubileusz muzeum wystawy "Z dziejów rawickiego rzemiosła". J. Jarczewski zapowiedział, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem muzeum pod choinkę podaruje najmłodszym rawiczanom kolejna publikację. Będzie to kolorowanka dla przedszkolaków o rawickiej legendzie dotyczącej herbu Przyjemskich i herbu miasta.
  Z okazji jubileuszu gratulacje muzeum na ręce dyr. J. Jarczewskiego złożyli: starosta Zygmunt Wolny i sekretarz Izabela Sarnowska, burmistrz Tadeusz Pawłowski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych - Jan Sierpowski, Piotr Mosiek - w imieniu dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Rawicz, mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Panocha - zastępca komendanta PSP w Rawiczu, Zbigniew Matysiak - dyrektor OSiR w Rawiczu, Danuta Stemplewska - dyrektor galerii BWA w Lesznie, Stefan Skrzypek - prezes Koła PZF w Rawiczu, przedstawicielka Muzeum Okręgowego w Lesznie, reprezentantki Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce, Bogdana Niemierko i Wincenty Figielek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rawiczu, Mirosława Potkowska - dyrektor Rawickiej Biblioteki Publicznej, Aneta Głowacz z Domu Kultury w Rawiczu, Ireneusz Mikołajewski - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. Śpiewające życzenia przedstawił pochodzący z Żołędnicy aktor - Andrzej Golejewski. Swoimi wspomnieniami z okresu powstawania muzeum podzielił się Władysław Trawiński.
  Jubileuszową uroczystość dopełniło otwarcie wystawy "Z dziejów rawickiego rzemiosła". Na wystawie pokazano dokumenty dotyczące cechu szewców i bractwa czeladzi szewskiej w Rawiczu, cenne zabytki związane z dawnym ceremoniałem cechowym (skrzynię cechową, wilkom, czyli cechowy puchar, emblemat cechowy, tłoki pieczętne bractwa czeladzi), narzędzia i maszyny rzemieślnicze pochodzące z warsztatów ziemi rawickiej, niektóre wyroby dawnego rzemiosła. Wśród eksponatów wiele jest takich, które muzeum pokazuje po raz pierwszy - pochodzą z ostatnich lat i trafiły do placówki w postaci darów oraz muzealnych zakupów. Są też i takie, które z uwagi na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą ekspozycji stałej, znajdują się na co dzień w magazynie. Wystawę można oglądać do 20 stycznia 2014 roku.
  Zdjęcia z uroczystości obejrzyj tutaj.