25-lecie Wolności

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_06_solidarnosc_01.jpgMuzeum Ziemi Rawickiej z okazji 25-lecia Wolności zaprasza do oglądania plenerowej wystawy NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990, wypożyczonej z poznańskiego oddziału IPN.

Wystawa przygotowana została przez pracowników poznańskiego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, według scenariusza: Agnieszki Łuczak, Aleksandry Pietrowicz, Elżbiety Wojcieszyk, Przemysława Zwiernika. Po raz pierwszy została zaprezentowana 31 sierpnia 2010 r. w Poznaniu, podczas uroczystości obchodów 30. rocznicy podpisania porozumień na Wybrzeżu, które umożliwiły powstanie Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.
b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_06_solidarnosc_02.jpg  Wystawa składa się z 21 dwustronnych plansz, na których przedstawiono genezę powstania wolnych związków zawodowych, działalność związku w legalnym okresie istnienia - do stanu wojennego, relacje działaczy „Solidarności” z władzami, społeczny opór i działalność podziemnych struktur w czasie stanu wojennego, formy oporu społecznego oraz drogę do wyborów 4 czerwca 1989 roku i przemian politycznych, które doprowadziły do powstania III RP.
  Na planszach znalazły się reprodukcje fotografii i dokumentów pochodzących ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Wielkopolskie Archiwum "Solidarności", Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Archiwum Państwowego w Lesznie, Archiwum Państwowego w Kaliszu, Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Muzeum Okręgowego w Jarocinie, Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, Muzeum Regionalnego w Gostyniu, Muzeum Regionalnego we Wrześni, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Regionalnego w Szamotułach, Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie, Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp. oraz zbiorów prywatnych Ryszarda Białkowskiego, Stanisława Bojszczaka, Waldemara Handke, Marii i Andrzeja Judków, Grzegorza Kamińskiego, Jana Kołodziejskiego, Stanisława Kulawiaka, Jerzego Lelonkiewicza, Krystyny Mikołajewskiej, Bogdana Narożnego, Aleksandry Pietrowicz, Zdzisława Rozwalaka, Romana Skrzypczaka, Grażyny Schlender, Jerzego Sokoła, Sebastiana Tulińskiego, ks. Jarosława Wąsowicza, Wojciecha Wieczorka, Elżbiety Wojcieszyk, rodziny Kazimierza Wróbla, Przemysława Zwiernika, Juliana Zydorka.
  Wystawę przed ratuszem można oglądać od 4 do 26 czerwca 2014 r.
  Towarzyszy jej instalacja "Azyl" Mariusza Kosiby z ASP we Wrocławiu. Powstała ona w Noc Muzeów, natomiast specjalnie na 25-lecie Wolności zyskała nowy kształt i sens.

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_06_Kosiba_01.jpgb_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_06_Kosiba_02.jpgb_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_06_Kosiba_03.jpg