Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Autorka zapraszają na wystawę "Jak zapełnić Nieobecność" wernisaż 17 września 2021, godz. 18.00 Muzeum Ziemi Rawickiej Ratusz, Rynek 1, Rawicz
wernisaż 17 września 2021, godz. 18.00
Muzeum Ziemi Rawickiej
Ratusz, Rynek 1, Rawicz
Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Autorka zapraszają na wystawę  Sylwia Erbert-Hoja  Jak zapełnić Nieobecność  17 września - 30 października 2021 wernisaż: 17 września 2021, godz. 18.00 Muzeum Ziemi Rawickiej Ratusz, Rynek 1, Rawicz Poszukując mam świadomość nie posiadania czegoś. Stawiam pytania o tajemnicę istnienia. "Nieobecność" kompensuję odnalezionymi i pozostawionymi na nowo śladami. Miejsce, przedmiot, ubranie, fotografia staje się ekwiwalentem osoby, pamięcią o zdarzeniach, wyobrażeniem tego, co było. W codzienności odnajduję symbole. Poprzez nie staram się zrozumieć, formułować i wyrażać wartości, które są dla mnie ważne. Poszukuję stanu pomiędzy słowem a obrazem, który pozwoli na zatrzymanie. Tworząc obiekty, instalacje uwagę skupiam na motywach, które mogą być atrybutami tajemnicy, zakrycia, odwrócenia i zarazem granicy. Stąd szuflada. Przezroczystość materii jaką wykorzystuję do realizacji jest tożsama z odczuciem efemeryczności i ulotności. Portrety nie do końca czytelne, bo zakryte, ukazane z profilu, małe. "Tobołki" jako symbole bagażu, który nosimy ze sobą przez całe życie, ale teżjako symbol drogi i wędrówki. "Zawiniątka" kryjące coś, co mamy najcenniejszego. Prace, które dotykają tematu religijności i rytuałów z nimi związanych, stawiam w kontraście do pojęcia "przypadku“ i nieprzewidywalności. W ostatnich pracach - nadal mając na uwadze przedmiot - podejmuję dialog, ale też dotykam wątków "genealogicznych". Pozostawione znaki, gesty, których szukam są pomiędzy materialnością a śladem obecności, są nieznane ale odczuwane. Najtrudniejszym jednak pozostaje pytanie:  Jak zapełnić Nieobecność? Sylwia Erbert-Hoja Sylwia Erbert-Hoja, 2021 sylwla.erbert-hoja@wp.pl  Urodzona w 1972 r. W latach 1991-1996 studia w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Dyplom w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Od 1996 r. pracuje w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie, Zajmuje się edukacją kulturalną: prowadzi zajęcia i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Kurator wystaw, koordynator projektów edukacyjnych i wystawienniczych, Autorka instalacji, obiektów, grafik komputerowych.