W ramach tegorocznych lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Rawickiej zaprosiło mieszkańców oraz turystów odwiedzających Rawicz do udziału w specjalnym wydarzeniu kulturalno-edukacyjnym. 11 listopada odbyła się premiera kolejnego muzealnego questu pt. „Drogi pamięci o naszych przodkach”.  Na czynnym w tym dniu muzealnym stoisku promocyjnym uczestnicy zabawy otrzymywali karty zadań z opisem „szlaku rawickich miejsc pamięci narodowej” oraz zagadkami, których rozwiązanie było możliwe tylko w ramach przejścia całej trasy i obejrzenia wskazanych w treści questu obiektów historycznych. Stoisko zostało zaaranżowane tematycznie – przed ratuszem stanęła budka polskiego strażnika oraz szlaban graniczny, przypominające o tym, że po odzyskaniu niepodległości zaledwie kilka kilometrów od Rawicza była wytyczona polsko-niemiecka granica państwowa. Na zwiedzających w muzeum czekał wyjątkowy przewodnik – sam marszałek Piłsudski w galowym mundurze. W rolę bohatera narodowego wcielił się jeden z pracowników muzeum.  Na „szlak miejsc pamięci” wyruszyło kilkadziesiąt osób, zarówno pieszo, jak i rowerami. Ponad dwadzieścia drużyn rodzinnych prawidłowo rozwiązało questowe hasło, otrzymując na zakończenie muzealną pieczęć oraz upominki związane z obchodami Święta Niepodległości. Rodziny z dziećmi spotkały się także w ratuszu na międzypokoleniowych muzealnych warsztatach manualnych, których tematem również były barwy i symbole narodowe. Uczestnicy warsztatów wykonywali tym razem ekologiczne przestrzenne mapy Polski.