Muzeum Ziemi Rawickiej zaprasza mieszkańców, animatorów kultury oraz turystów do udziału w przedsięwzięciu, które po raz pierwszy jest organizowane jako „Weekend z kulturą ludową Hazów – promujemy hazackie dziedzictwo”. Wydarzenie odbędzie się w terminie od 10 do 12 czerwca br. W programie zaplanowano kilka działań o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym, krajoznawczym i kulturalnym, których wspólnym celem jest popularyzacja historii i dziedzictwa kulturowego Hazów oraz integracja lokalnej społeczności wokół spuścizny kulturowej mikroregionu. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska, edycja 2022. 10 czerwca zapraszamy nauczycieli i animatorów kultury na konferencję pod hasłem „Jak uczyć o dziedzictwie kulturowym w oparciu o tradycje lokalne mikroregionu Hazów”, połączoną z otwarciem wystawy plenerowej i promocją wydawnictwa o Hazach. Gośćmi konferencji będą etnografowie, badacze i dokumentaliści wielkopolskiego folkloru, muzealnicy, edukatorzy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z popularyzacją wiedzy o kulturze ludowej Wielkopolski. 11 czerwca wyruszymy na Hazy „szlakiem hazackich tradycji”. Odbędzie się gra terenowa w formule rajdu, połączona z questem i degustacją kuchni regionalnej. Uczestnikom spaceru będzie towarzyszyć zespół regionalny „Wisieloki” z Szymanowa, który zaprezentuje lokalne tradycje. Zaplanowana trasa spaceru przebiega przez miejscowości Stwolno, Zieloną Wieś i Ugodę. 12 czerwca na rynku w Rawiczu odbędzie się koncert muzyki tradycyjnej oraz potańcówka „na ludowo”, połączone z II Rawickim Maratonem Dudziarskim i II Turniejem Tańców Regionalnych. Po „Weekendzie z kulturą Hazów”, od lipca do września br. plenerowa wystawa „Hazy i Hazacy przez stulecia” będzie prezentowana w Zielonej Wsi, Zawadach oraz Ugodzie, w lokalizacjach przy pieszych i rowerowych szlakach turystycznych. Partnerami przedsięwzięcia są lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego „Wisieloki”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi oraz Fundacja Dudziarz.eu.