rodzinne muzeum Rodzinne Muzeum to cykliczne zajęcia warsztatowe dla całych rodzin – biorą w nich udział dzieci z dorosłymi opiekunami. Spotkania mają charakter integracyjny. Najmłodsi i starsi uczestnicy wspólnie wcielają się w role artystów – rękodzielników, tworząc własnoręcznie drobne przedmioty. Tematyka oraz formy wykonania prac każdorazowo stanowią nawiązanie do przeszłości. Instruktorzy przywołują tradycyjne, ekologiczne techniki rzemieślnicze, np. tkanie na krosnach, lepienie z gliny, klejenie szkła witrażowego. W ten sposób łączymy popularyzację wiedzy o kulturze regionu z rozwijaniem artystycznych talentów i międzypokoleniową integracją.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w niedzielne popołudnia. Prowadzą je pracownicy Muzeum oraz zaproszeni instruktorzy - specjaliści w dziedzinie rękodzieła artystycznego i zdobnictwa.
Cykl „Zabawy i zabawki naszych przodków” – w ramach zajęć uczestnicy wykonują proste zabawki, wzorowane na przedmiotach, jakimi bawiły się dzieci w przeszłości, np. szyte z tkaniny pacynki, baśniowe figurki z drewna lub gliny.
Cykl „W świecie dawnych rzemieślników” - uczestnicy warsztatów wykonują drobne przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz ozdoby, odwołując się do tradycji dawnego rzemiosła, zdobnictwa oraz elementów lokalnego folkloru. Jednocześnie poznają oryginalne techniki tworzenia rękodzieła artystycznego, jak string art, scrapbooking.
Rodzinne wycieczki „Z Mamą i Tatą zwiedzam okolicę” - w okresie wakacyjnym Muzeum Ziemi Rawickiej organizuje jednodniowe wycieczki krajoznawcze dla całych rodzin. Uczestnicy turystycznych wypraw poznają najciekawsze zabytki ziemi rawickiej, historyczne miejscowości na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Dotychczas odwiedziliśmy: Miejską Górkę, Golejewko, Pakosław, Jutrosin, Rydzynę, Żmigród, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, Muzeum Ziemi Jutrosińskiej, Muzeum Tradycji Rybactwa w Sułowie.